16
فوریه

طراحی اتاق نشیمن

آیا در معماری معاصر نیز، طراحی اتاق های نشیمن مورد توجه هستند؟ در این مقاله با نیم نگاهی به روند تغییر این فضاهای خصوصی، نقش طراحی اتاق نشیمن را در معماری معاصر بررسی می کنیم.

طراحی اتاق نشیمن و طراحی ویلا
طراحی اتاق نشیمن و طراحی ویلا

امروزه در معماری معاصر، شاهد انعطاف و سازگاری های گسترده ای هستیم که در پی تغییر سلیقه و نیازهای مردم ایجاد شده است. این انعطاف و سازگاری، ماهیت فضاهای خانوادگی را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه سلیقه ی افراد به سوی گسترش فضاهای عمومی و در عین حال اهمیت بیشتری به ارزش های فردی تغییر پیدا کرده است.

تفاوت طراحی اتاق نشیمن در فرهنگ ها و جوامع
تفاوت طراحی اتاق نشیمن در فرهنگ ها و جوامع طراحی ویلا

تفاوت طراحی اتاق نشیمن در فرهنگ ها و جوامع

برخی از فرهنگ ها و جوامع، بین طراحی اتاق های نشیمن و اتاق خانوادگی، تفاوت هایی قائل می شوند. آنها اتاق نشیمن را به عنوان فضایی عمومی تر، رسمی تر و مرتفع تر می شناسند که معمولا در نزدیکی بخش ورودی طراحی و معماری می شود. در صورتی که اتاق خانوادگی، به عنوان فضایی خصوصی ترف مخل دورهمی های خانوادگی است و در مجاورت فضاهای خصوصی دیگر طراحی میشود.

در این مقاله هردو فضای نشیمن و خانوادگی، به یک معنی،  به عنوان محیطی برای تجمع افراد و دورهمی ها در نظر گرفته شده است.

فضای نشیمن و طراحی ویلا
طراحی ویلا

طراحی اتاق های نشیمن

امروزه برای اولین بار در قرن هفدهم، توسط پادشاه فرانسه، به دنیای معماری معرفی شدند.

در زمانی که لویی پانزدهم سبک زندگی خود را با اتاق های مجلل رسمی و سالن های بزرگ عمومی، خسته کننده یافت و دستور داد تا اتاق های خصوصی متعددی ایجاد شود و این گونه بود که برای اولین بار مفهوم ترکیب زندگی عمومی و خصوصی به دنیای معماری عرضه شد.

طراحی اتاق های نشیمن
طراحی اتاق های نشیمن

چند دهه ی بعد، در طراحی اتاق های نشیمن ایجاد مبلمان راحت برای این فضاهای خصوصی رونق گرفت و در زمان انقلاب صنعتی، راحتی، در اولویت عوام مردم قرار گرفت.

پس از جنگ جهانی دوم، آمریکایی ها به شدت  به اتاق های خانوادگی اهمیت دادند و تصویری از این فضای خصوصی را با تلویزیون، مبلمان و وسایل سرگرمی و به عنوان قلب یک خانه به دنیای معماری ارائه دادند.

طراحی ویلا
طراحی ویلا

با این حال، امروزه قلب یک خانه ی مدرن به یک فضای بزرگ و بدون مرز بین اتاق نشیمن و آشپزخانه تبدیل شده و حتی در برخی موارد به کلی از میان رفته است.

طبق گفته های سردبیر مجله ی The Gaurdian’s Elle Hunt ، انسان امروزی نیاز به اتاق نشیمن را در خود کشته است.

طراحی ویلا به صورت حرفه ایی
طراحی ویلا به صورت حرفه ایی

این دگرگونی بر اساس چندین رویداد فرهنگی و تغییر سبک زندگی اتقاق اقتاده است. برخی از داشتن خانواده ای پرجمعیت امتناع میکنند و برخی به دلیل مشکلات اقتصادی توانایی خرید یک خانه ی بزرگتر که دارای فضای دورهمی های خصوصی باشد را، ندارند.

یکی دیگر از دلایل، محدودیت در کاربری زمین ها و افزایش جمعیت است که معماران را مجبور به ایجاد محیطی با فضاهای ضروری و حذف فضایی که فقط برای دورهمی باشد می کند.

طراحی ویلا
طراحی ویلا خوش نقشه

در چند دهه ی گذشته، بسیاری از کارفرمایان به دنبال خانه ای طراحی شده به سبک پلان باز هستند که در انها  به طراحی ویلا و اتاق های نشیمن و آشپزخانه در کنار هم به فعالیت خود ادامه می دهند.

دلیل های طراحی ویلا به سبک پلان باز :

دلیل این سبک طراحی، این است که برخی آشپزی را به عنوان یک تفریح و بهانه ای برای دورهم جمع شدن افراد خانه به شمار می آورند. همچنین نزدیکی نشیمن به آشپزخانه، امکان پذیرایی از مهمانان را نیز راحت تر می کند.

در خانه های پیشرفته تر، مناظر خصوصی و چشم انداز سایت، به معمار اجازه می دهد تا با تمرکز بیشتر بر روی طبقه ی همکف، محیطی مرتبط با فضای داخلی و خارجی ایجاد کند که به عنوان محلی برای دورهمی های رسمی و خانوادگی عمل می کند.

این نوعاز فضای نشیمن امروزی، اغلب توسط باغ، آشپزخانه ویا استخر احاطه شده است.

طراحی سرویس بهداشتی را اینجا مطالعه کنید

بالکن ها و تراس ها :

یکی دیگر از انواع فضاهایی که برای دورهمی ها استفاده میشود، بالکن ها و تراس ها هستند که به عنوان فضایی در محیطی خارجی، از نظر بصری معماری و طبیعت را ادغام می کنند و می توانند جایگزینی برای اتاق های نشیمن کلاسیک، مشرف به چشم انداز اطراف باشند.

بالکن ها و تراس ها
بالکن ها و تراس ها

طراحی سرویس بهداشتی و حمام