طراحی سرویس بهداشتی و حمام
16
ژانویه

طراحی سرویس بهداشتی و حمام

حمام و سرویس بهداشتی غالبا به عنوان یکی از فضاهای ساده و کمتر مورد توجه در طراحی می باشند. این فضا گاه با فضای نشیمن اصلی همانند پذیرایی و یا با بخش خصوصی مانند اتاق های خواب و یا اتاق مهمان کار می کند و دارای کاربری کاملا مفید می باشند.(طراحی سرویس بهداشتی و حمام)

فضای حمام و سرویس بهداشتی

جایی که موهای خود را خشک می کنید ، دندان های خود را مسواک می زنید  و یا مراقبت از پوست خورا انجام می دهید. نکته پر اهمیت در طراحی فضای حمام و سرویس بهداشتی، در نظر گرفتن پتانسین این بخش می باشد.

بکارگیری سایه روشن ، رنگ، کاغذ دیواری ساده ویا طرح دار و همچنین مصالح متدوال از قبیل کاشی و سرامیک، امکان ایجاد طرح های متنوع در طراحی را ایجاد می کند.

همانطور که امکان ایجاد تنوع در طراحی ویلا و فضاهای داخلی وجود دارد، امکان ارائه طرح های متنوع در طراحی سرویس بهداشتی و حمام موجود می باشد.

در زمینه ی ساخت و یا حتی بازسازی یک پروژه، سرویس های بهداشتی به اندازه ی آشپزخانه دارای اهمیت هستند.

در ابتدا با تکامل سرویس های بهداشتی و تغییرات معمارگونه ی آنها آشنا می شویم.

قدمت حمام

برای اولین بار فضایی فیزیکی که امروزه به عنوان حمام می شناسیم، در توالت های روستایی اسکاتلند اتفاق افتاد. بعد از آن در پاکستان، سیستم هایی از جنس گل پخته شده در فضایی فیزیکی ساخته شده از آجر یافت شدند.

قدمت این ابداعات به 3000 سال قبل از میلاد برمی گردد و بعد ها به خمره ها، توالت و لوله های سرامیکی بدل شدند. در ادامه ی این تکامل، به لوله های مسی در مصر می رسیم که توسط رومیها تغییر شکل پیدا کردند.

در نتیجه ی این روند به حمام های عمومی ساخته شده از کاشی به وجود آمدند و بهداشت شخصی به عنوان یک عمل اجتماعی به رسمیت شناخته شد.

در دوران قرون وسطی، توجه به بهداشت فردی و اجتماعی نادیده گرفته شد و سرویس های بهداشتی پیشرفت چشمگیری نداشتند.

در زمان انقلاب صنعتی نیز با افزایش سرعت شهرنشینی و افزایش جمعیت، حمام های عمومی به فراموشی سپرده شدند. در سال 1380، شیوع بیماری وبا در انگلستان، مقامات را وادار به ایجاد کمپینی برای ایجاد حمام های خصوصی مخزن دار در خانه ها کرد.

Fagerström House, CKR
2012-10

طراحی فضای سرویس بهداشتی

در ادامه نمونه طراحی فضای سرویس بهداشتی را در پروژه Hilltop House بررسی خواهیم کرد.

این ویلا در سال 2010 در حاشیه ی پارک ملی کشور تایلند با زیربنای 350 مترمربع و چشم انداز مناظر جنگلی و صخره ای طراحی و اجرا شد.

این ویلا خانه ای کوچک در ملکی بزرگ به مساحت 8000 مترمربع می باشد. درخواست مشتری یک خانه ی 350 متری با یک اتاق خواب و فضاهای حیاتی بود.

یکی از فضاهای بسیار پر اهمیت در طراحی بخش سرویس بهداشتی و حمام بوده است، به گونه ای که دارای دید و چشم انداز مناسبی به خارج از ویلا باشد و از چهارچوب کلیشه ای در طراحی سرویس بهداشتی  ویلا خارج شود.

در نتیجه ویلا با توجه به عناصر طبیعی موجود درسایت و مناظر اطراف طراحی شد. به طوری که چندین فضا با درختان بزرگ فیکوس از هم جدا شده اند. با بررسی دقیق عناصر طبیعی موجود در سایت، هر عنصر، سنگ و گیاه بدون تغییر و با دقت ثبت شده و در پلان به بخشی از معماری بنا تبدیل شده اند.

نمونه دیگری از این نوع ارتباط در طراحی بخش داخلی سرویس بهداشتی می باشد که نه تنها تلاشی برای محصور کردن دیوارهای داخلی سرویس بهداشتی و حمام صورت نگرفته که از شیشه جهت جداسازی و تامین دید و نور استفاده شده است و همچنین از همنشینی بخش سرویس بهداشتی و حمام با طبیعت بهره گرفته است.

حجم اصلی ویلا بر روی ستون هایی کوتاه استوار است که آن را کمی بالاتر از توده های سنگی و صخره های سایت نگه می دارند. مصالح سازه ای در این ویلا از بتن خام و سیمان تشکیل شده اند که خانه را در برابر رطوبت بالای جنگل های استوایی حفظ می کند.

در مسیر ورودی، یک سنگ طبیعی بسیار بزرگ، به مسیر پیاده روی تا فضای داخلی جهت داده است. چند پله ی بتنی نیز در بین شاخ و برگ و پوشش گیاهی، به صورت شناور در فضا به نظر می رسند.