27
مارس

طراحی سرویس بهداشتی

امروزه یکی از مدرن ترین طراحی ویلا ها پرداختن به بحث طراحی سرویس بهداشتی است در این مقاله برخی از پروژه هایی که در آن ها سرویس بهداشتی و اتاق خواب، به خوبی باهم ادغام شده اند را بررسی می کنیم.

طراحی سرویس بهداشتی در اتاق خواب:

8 اتاق خواب ادغام شده با سرویس بهداشتی

طراحی سرویس بهداشتی در اتاق خواب
طراحی سرویس بهداشتی در اتاق خواب

امروزه، برخلاف معماری کلاسیک که با مجموعه ای از فضاهای مستقل با عملکرد مشخص تعریف می شود، طراحی معماری مدرن به دنبال ادغام فضاها برای دستیابی به سازگاری و انعطاف پذیری بیشتر است.

طراحی کلاسیک ویلا
طراحی کلاسیک ویلا

این نوع طراحی در مورد اتاق های خواب و سرویس های بهداشتی، آن ها به یک محیط یکپارچه با عملکرد جند منظوره تبدیل کرده است. به نوعی در طراحی های امروزی، اتاق خواب و سرویس بهداشتی دیگر به عنوان اتاق هایی در مجاور هم و منزوی دیده نمی شوند.

نمای کلی در طراحی سرویس بهداشتی
نمای کلی در طراحی سرویس بهداشتی

بررسی پروژه خانه Hualle

Casa Hualle / Ampuero Yutronic

در این پروژه دیوار پشت تخت، محفظه ای را با دسترسی دوگانه برای سرویس بهداشتی فراهم کرده است و به عنوان تکیه گاه سینک و آینه در سرویس بهداشتی عمل می کند.

Casa Hualle / Ampuero Yutronic | خانه Hualle
Casa Hualle / Ampuero Yutronic | خانه Hualle

این دیوار نیز مانند باقی دیوارهای اتاق، از چوب روسن پوشیده شده و در عین حال با عملکردی خاصی که دارد، سرویس بهداشتی را در پشت خود پنهان کرده است. سرویس بهداشتی شامل وان با چشم انداز محیط خارجی، دوش و یک توالت می باشد.

دیوار جداکننده یسرویس بهداشتی و اتاقبه سقف نمی رشد و متریال کف نیز در دو فضا یکسان است و باعث یکپارچگی بیشتر این دو محیط شده است.

این خانه با سیرکولاسیون خاص، حمام را در طبقه ی پایین با ویو طبیعت سایت و در پشت تخت اتاق خواب اصلی پنهان کرده است.

دیوار جداکننده، یک دیوار سفید است که به دو بخش تقسیم می شود: یک فضا مخصوصا کابینت ها و فضای دیگر به شکل منحنی، شامل دوش و وان است. توالت نیز به صورت یک کابین جدا طراحی شده تا از انتقال بوی نامطبوع به اتاق خاب جلوگیری شود.

طراحی اتاق های نشیمن بیشتر بخوانید

بررسی پروژه خانه وحشی

Wilderness House / Archterra Architects

این پروژه شامل دو اتاق خواب مشابه با حمام های مخفی در پشت دیوار تخت هستند. در این حالت دیوار امکان نصب سینک و انباری را می دهد. توالت و دوش نیز با یک کابین شیشه ای مات از هم جدا شده اند.

خانه وحشی | طراحی ویلا
خانه وحشی | طراحی ویلا

بررسی پروژه اقامتگاه AW

AW Residence / andramatin

در این خانه ی فلزی، از فضای پشت تخت در اتاق خواب برای ایجاد یک حمام بزرگ، سینک، کمد دیواری، و دوش که به داخل پاسیو باز می شود، استفاده بهینه شده است. توالت نیز در یک کابین جدا از حمام قرار گرفته است.

اقامتگاه AW | طراحی ویلا با موبیوس
اقامتگاه AW | طراحی ویلا با موبیوس

بررسی پروژه Heavy Metal

Heavy Metal / Hufft Projects

این پروژه به عنوان یک خانه پیش ساخته و با مقیاس های حداقلی از این نوع طراحی برای استفاده بهینه از مساحت استفاده کرده است.

در پشت تخت، حجمی طراحی شده که دارای کمد، سینک و توالت است و اتاق خواب را از آشپزخانه و اتاق نشیمن جدا می کند. برای جلوگیری از بوهای نامطبوع و حریم خصوصی بین حمام و توالت دو درب کشویی تعبیه شده است.

Heavy Metal/ پروژه Hufft Projects
Heavy Metal/ پروژه Hufft Projects

پروژه MINIMOD

MINIMOD Catuçaba / MAPA

در این پروژه با توجه به آزادی در طراحی که هتل دارد، این استراتژِی طراحی به حداکثر رسیده است. یک دیوار سفید در پشت تخت، سینک، کمد، توالت و یک دوش لعاب دار را پنهان می کند. در فاصله ای دور تر از این مبلمان، وان با چشم انداز مناظر اطراف هتل واقع شده است.

پروژه MINIMOD MINIMOD Catuçaba / MAPA
پروژه MINIMOD MINIMOD Catuçaba / MAPA

هتل VISAYA

VISAYA Hotel / ATDESIGN

در این هتل، فضای کل دیوار پشت تخت ها به کمد دیواری، دوش شیشه ای در مرکز و سینک آینه ای اختصاص داده شده است. وان و توالت در دو کابین مجزا واقع شده اند.

هتل VISAYA VISAYA Hotel / ATDESIGN
هتل VISAYA VISAYA Hotel / ATDESIGN

پروژه Reinvented

Reinvented / Substance Architecture

در این پروژه که شامل سه واحد آپارتمانی بسیار کوچک است، از استراتژی مشابه استفاده شده است. در یک سمت، دیوار از چوب پرم گوشیده شده و روی آن دیوارکوبی بالای تخت تعبیه شده است.

در سمت دیگر یک توالت و دوش در مرکز قرار گرفته است که سینک و باقی مبلمان در دو طرف آن طراحی شده اند.